Yemekleri Çocukla Birlikte Yapmanın Beslenme Yönünden Ne Tür Yararları Var?

Yemekleri hazırlarken evdeki küçük aşçılardan yardım almalısınız. Böylece çocuklarınız hem daha az yemek seçecek, hem de daha iştahlı olacaklar.

Mutfakta ebeveynleri ile yemek yapan çocukların genel olarak yemeklerinin daha büyük bir bölümünü bitirdikleri ve daha fazla miktarda sebze yediği görülüyor.

Araştırmalara göre yemek hazırlama sürecine çocukları dâhil etmek onların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmesine ve sebze tüketimlerini artırmasına yardımcı oluyor.  Aynı zamanda yemek hazırlamaya yardımcı olmak çocukların daha olumlu duygular ve gurur hissederek kendileri hakkındaki hislerini iyi yönde geliştiriyor.

Mutfakta vakit geçiren çocuklar masada daha uzun süre kalıyor ve yemekten daha fazla keyif alıyor. Özellikle tüketilen salata miktarı gibi sağlıklı seçeneklerin çocuklar tarafından daha büyük bir keyifle yendiğini görüyoruz.

Çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirmek için bu yöntemi mutlaka denemelisiniz. Bırakın, minik parmaklarıyla salataları kendileri hazırlasınlar.

Aynı yöntemi kahvaltı alışkanlığı geliştirmek için de kullanın. Mesela en sevdikleri kaseye tam tahıllı kahvaltılık gevrek koyup üzerine sütü kendileri döksünler ve besleyici bir kahvaltı hazırlamış olmanın keyfini çıkarsınlar.