Çocuklarda Demir Eksikliğine Karşı Beslenme Nasıl Olmalı?

Demir eksikliği ve demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, diğer adıyla kansızlık hepimiz için çok tanıdık. Türkiye'de kadınların yarısının ve okul çağındaki çocuklarımızın %30'una demir eksikliği tanısı  konduğunu biliyor muydunuz? Demir eksikliğinin belirtileri genelde üşüme, halsizlik ve soluk bir cilt olarak sıralanabilir.

Özellikle çocukluk çağında yaşanan demir eksikliği nedeniyle çocukların hem okul başarısında hem de günlük görevleri tamamlamakta zorluk yaşadıklarını görebiliriz.

Yeterli beslenme, demir eksikliğine yatkın olan toplumumuzda demir eksikliği henüz gelişmeden alınacak en iyi önlem olacaktır.

Bunun için haftada 2 kez kırmızı et, en az 3 kere de yumurtanın soframıza konuk olduğundan emin olmalıyız.

Bitkisel besinler de demir içerir. Örneğin kurubaklagiller veya tam tahıllar demir kaynağıdır. Besinlerdeki demirin vücutta kullanılması için bir miktar C vitamini desteğinin de önemli olduğunu unutmayın.

Bir diğer seçeneğiniz de özellikle demir ile desteklenmiş ürünler olabilir.

Çocuklarınızın sütü severek içmesini sağlayan Nesquik, ayrıca demir ihtiyacının da karşılanması için lezzetli ve güzel bir seçenektir. 
Yeni formülü Opti-start ile 1 bardak Nesquik'li süt günlük demir ihtiyacının beşte birini sağlar. Bu önemli minerali çeşitli besinlerin tüketimi ile çocuğunuzun yeteri kadar almasını sağlayabilirsiniz.