SÜT SEVGİSİ Kahvaltının Faydaları

Süt en yaygın araştırılmış ve sağlığa katkıları en iyi bilinen besinlerden biridir.

Vücudumuza sunabileceğimiz en iyi protein kaynaklarının başında anne sütü, yumurta ve inek sütü gelir.

Süt içeriğindeki kalsiyum, fosfor gibi mineraller ile sağlıklı kemik ve diş gelişimi için değerlidir.

Süt içmek diş sağlığını korumak için de harika bir yoldur. Dişler de kemikler gibi kalsiyum ve fosfora ihtiyaç duyar ve bu iki mineral süt ile alınabilir. Ayrıca süt dişlerde çürük riskini azaltır.

Yıllar boyu süt içebilmek için çocukluktan başlayarak sütü severek içmek önemlidir.

Sütte yaklaşık 85 farklı besin öğesi vardır ve bu sütün en zengin içeriğe sahip besinlerden biri olmasını sağlar.

Bilmenizde Fayda Var

1 bardak Nesquik'li süt çocukların günlük kalsiyum ihtiyacının % 35'ini, fosfor ihtiyacının % 31'ini, demir ihtiyacının % 19'unu, çinko ihtiyacının % 24'ünü, D Vitamini ihtiyacının % 42'sini, C vitamini ihtiyacının % 23'ünü, B vitamini ihtiyacının % 20'sini karşılar.

Kalsiyumun vücudumuza alımında D vitamininin de işbirliği gerekir. D vitamini yetersiz ise alınan kalsiyumun yarısı kullanılmadan atılabilir. Bu nedenle güneş ışığından yeterince faydalanmak ve D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlere beslenmede yer vermek önemlidir.

Çocukların 5 yaşına kadar yeteri kadar enerji ve vitamin-mineral almak için tam yağlı süt içmesi önerilir. Eğer fazla kilo alma eğilimi görülürse 5 yaşından itibaren yarım yağlı süte geçilebilir.

Çocukların 4'te 1'i haftada 1 bardaktan daha az süt içmektedir.

Laktoz intoleransı gelişmesini engellemek için küçük yaşlardan başlayarak süt içme alışkanlığının kazanılması önemlidir. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan sütü sindirememe durumu Avrupa ülkelerinde %15 ila %40 arasında değişen sıklıkla görülürken ülkemizde %76 gibi oldukça yüksek bir oranda görülür. Buna bağlı olarak da laktoz intoleransı yani sütü sindirememe durumu çok erken yaşlarda gelişir.

Kişi başı yıllık süt tüketimi Almanya'da 62 litre, Fransa'da 81 litre, Brezilya'da 71 litre iken Türkiye'de sağlıklı kabul edilen ambalajlı süt olarak bakıldığında 12 litredir. Bu, günlük önerilen 500 ml süt miktarını 1 ayda içtiğimizi gösterir!