Kahvaltının Faydaları

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü

Peki bunun nedenini biliyor musunuz?

Gece boyunca ortalama 12 saatlik bir açlık yaşarız. Uyurken açlığımızı fark etmesek de vücut gece boyu çalışmaya ve enerji harcamaya devam eder. Gece uykusundan sonra vücudu ve beyni tekrar besin öğeleriyle ve enerji ile kahvaltıda doldurmazsak halsiz ve sinirli hissetmeye başlarız. Özellikle okul çağındaki çocukların okul başarısı için kahvaltı çok önemlidir.

Yapılan araştırmalar kahvaltının:

• Öğrenmeyi kolaylaştırmaya,

• Dikkat, verimlilik ve fiziksel dayanıklılığı artırmaya,

• Sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bilmenizde Fayda Var

Kahvaltı eden çocukların karmaşık problemleri daha kolay çözdükleri, daha neşeli oldukları, daha seyrek hastalandıkları ve okula devam oranlarının yüksek olduğu görülüyor. Kahvaltı etmeden okula gitmek, okul başarısını da düşürüyor.

Düzenli kahvaltı etmeye başlayan çocukların daha dikkatli ders dinlediği, matematikte daha yüksek notlar aldığı ve daha az psikolojik problemler ve davranış bozuklukları gösterdikleri saptanmış.

Sağlıklı yaşamak için günlük enerji ve besin ihtiyacınızın yaklaşık dörtte birini kahvaltıda almalısınız. Özellikle çocuklar kahvaltıyı kesinlikle atlamamalı çünkü vitamin ve mineral ihtiyacımızın önemli bir bölümünü kahvaltıda alırız.

Kahvaltı savaşı yapmayın

Kahvaltının ne kadar önemli olduğunu bilsek de bunu çocukların alışkanlığı haline getirmek her zaman kolay olmuyor. Öyle ki Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmaya göre çocukların yaklaşık üçte biri sabahları kahvaltıyı atlıyor. Tabii ki kahvaltı etmek kadar kahvaltının içeriği de önemli. Kahvaltılık gevrekler günün en önemli öğünü, kahvaltı için içerdiği tam tahıl, vitamin ve mineraller nedeni ile besleyici bir alternatif.

Eğer çocuğunuzla sabahları kahvaltı savaşı yaşıyorsanız tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri deneyebilirsiniz. Böylece sadece bir avuç kahvaltılık gevrek ile çocuğunuz severek süt içmiş, tam tahıl almış ve günlük vitamin, mineral ihtiyacının önemli bir bölümünü alarak güne dengeli bir beslenme ile mutlu bir başlangıç yapmış olur. Nesquik tadına bayılan çocuklar, Nesquik tam tahıllı kahvaltılık gevreklerin 7 vitamin ve mineral içeren formülü sayesinde vücutlarının ihtiyaç duyduğu demir, kalsiyum ve D vitamininin önemli bir bölümünü de alıyor. Çocuklara kahvaltıyı sevdiren Nestlé Nesquik tam tahıllı kahvaltılık gevrekler yüksek vitamin ve mineral değerinin yanı sıra, tam tahıllı içeriği ile de çocukların aktif ve zinde bir gün için dengeli beslenme ile iyi bir başlangıç yapmalarını sağlıyor.

Hatırlamanızda Fayda Var

Sağlıklı kilonun korunması için şu dört unsurun küçük yaşlardan itibaren hayatımızın vazgeçilmezi olması gerekiyor: Çocukluğumuzda kazandığımız su ve süt içme, kahvaltı yapma ve tam tahılla beslenme alışkanlığı. İşte bu alışkanlıklar yetişkin olduğumuzda sağlıklı bir kiloda olmamızı sağlıyor.

Beslenme Uzmanı
Ece Nevra Durukan

Kahvaltının Faydaları

Beslenme uzmanları kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu fikrinde birleşiyorlar. Halbuki çoğumuz güne kahvaltı etmeden başlıyoruz! Çocukların ise bir kısmına sabahları kahvaltı etmek zor geliyor, uykularından ayılamamış oldukları için canları sabah bir şeyler yemek istemiyor. Sabahın en önemli parçası olan kahvaltıyı atlamadan önce bir kez daha düşünmek gerek!

Kahvaltı neden önemlidir?

Sabahları yaklaşık 7-8 saatlik açlıkla uyanırız, çocuklar için bu zaman daha da uzun oluyor. Günün ilk öğünü olan kahvaltı, uzun gece uykusunun ardından vücudumuzla birlikte beyin için de enerji ve besin sağladığından son derece önemlidir.

Hangi kahvaltılıkları tercih etmeliyiz?

Beslenme uzmanları kahvaltının günlük kalori ihtiyacımızın yaklaşık %25'ini karşıladığını belirtiyorlar.

Diğer öğünler gibi iyi bir kahvaltı da temel gıda gruplarına ait yiyecekleri içermelidir. Bu gıda gruplarına örnek olarak süt ürünleri, meyve, domates ve salatalık gibi sebzeler, yumurta, ekmek ve/veya tahıllar verilebilir.

Kahvaltının yanında vereceğiniz 1 bardak sütünü Nesquik OPTI-START ile hazırlayabilirsiniz. Nesquik Opti-Start ile hazırlanmış 1 bardak süt C vitamini, D vitamini, B1 vitaminini, B2 vitamini ve B12 vitamini içerir. Ayrıca sütteki kalsiyum ve fosfor mineraline ek olarak çinko ve demir ile çocukların gelişimini ve büyümesini destekler.

Sabahları okula gitmeden, bir kase sütle beraber tüketilen Nesquik kahvaltılık gevrek yanında bir tane meyve veya yoğurt, keyifli bir güne başlamak için iyi bir alternatiftir. Bir kase sütle birlikte alınanNesquik kahvaltılık gevrek, çocuğunuzun günlük ihtiyacı olan 8 ayrı vitamin, demir ve kalsiyum miktarının %25'ini sağlar.

Pek çok beslenme alışkanlığı çocukluk çağında edinilir ve etkileri hayat boyu devam eder. Gün içerisinde 50’den fazla besin öğesine ihtiyaç duyarız ve bunu sağlamanın tek yolu beslenmede çeşitlilik sağlamak ve çocuklarımıza da bu alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklarımızın ihtiyaç duydukları tüm besin öğelerini yeteri kadar alması yalnızca hastalıklardan korunmayı değil, fiziksel ve zihinsel performansın da artmasını sağlar. Ayrıca gelişim çağındaki çocukların doku gelişimi ve metabolik ihtiyaçları için beslenmelerini iyi desteklememiz geleceklerine de büyük katkı sağlar.

NESQUIK’in OPTI-START içeriğiyle süt şimdi daha da faydalı

Pek çok beslenme alışkanlığı çocukluk çağında edinilir ve etkileri hayat boyu devam eder. Gün içerisinde 50’den fazla besin öğesine ihtiyaç duyarız ve bunu sağlamanın tek yolu beslenmede çeşitlilik sağlamak ve çocuklarımıza da bu alışkanlığı kazandırmaktır.
Unutmayın süt de çocuklukta kazanılması gereken en önemli alışkanlıklardan biridir.
Nesquik sütü sevdirir ve yeni OPTI-START içeriğiyle sütün faydalarını destekler.

Opti-start nedir?

Opti-Start güne iyi bir başlangıç için geliştirilmiş Nesquik toz karışım içerisinde bulunan besleyici içeriğe verilen addır. OPTI-START’ın zengin içeriğinde B, C ve D vitamini, çinko ve demir gibi sütte bulunmayan vitamin ve mineraller bulunur. Bu içeriğiyle sütün faydalarını destekler ve çocukların sağlıklı ve mutlu gelişimine yardımcı olur.
1 bardak süt A, B vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum içerir. NESQUIK’li bir bardak süt ise yeni Optı-START içeriği ile bunlara ek olarak C vitamini, D vitamini, çinko ve demir ile sütü daha da faydalı hale getirir. Bu vitamin ve mineraller çocukların sağlıklı gelişimini ve büyümesini destekler.

Günde 2 bardak Nesquik OPTI-START ile hazırlanmış süt, gelişimin hızla gerçekleştiği büyüme evresinde çocukların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur.

Kahvaltıda 1 bardak Nesquik’li süt ile çocuklar güne iyi başlasın

1 bardak NESQUIK’li süt çocukların günlük kalsiyum ihtiyacının % 35’ini, fosfor ihtiyacının % 31’ini, demir ihtiyacının % 19’unu, çinko ihtiyacının % 24’ünü, D Vitamini ihtiyacının % 42’sini, C vitamini ihtiyacının % 23’ünü, B vitamini ihtiyacının % 20’sini karşılar.

Nesquik çocukların beslenme ihtiyaçlarına uygun hazırlanır

Çocukların beslenme ihtiyaçları farklıdır. Örneğin yetişkinler için belirlenen günlük şeker limiti 50g iken çocuklarda bu değer 42g’a düşer. Benzer şekilde tuz, yağ, enerji önerileri de çocuklarda daha düşüktür. Dolayısıyla biz annelerin, çocuklarımız için seçtiğimiz ürünlerin içeriğini daha dikkatli incelememiz ve onlara besleyici seçenekler sunmamız gerekir. Bir gıdanın besleyici olması sadece enerji değil aynı zamanda vitaminler, mineraller gibi faydalı besin öğeleri içermesi anlamına gelir.

Çocuğunuza kahvaltıda vereceğiniz 1 bardak Nesquik’li süt çocuklarınızın gün boyu koşup oynaması için gereken enerjinin yanısıra, günlük vitamin ve mineral ihtiyacının ortalama ¼’ünü güne başlarken karşılamış olur. Bunun yanında şekerden gelen enerji çocuğunuzun günlük enerji harcamasının %3’ünü geçmez. Çocuğunuz sütü severek içerken siz de besleyici bir seçenek sunmanın rahatlığını yaşarsınız.

Yeni OPTI-START içeriğiyle NESQUIK’li süt şimdi daha da faydalı.