Nestlé Gizlilik Politikası

 

Sitelerimizi kullandığınızda ve/veya bizimle elektronik iletişime geçtiğinizde, Nestle sanal ortamdaki mahremiyetinize saygı duyar. Bize verdiğiniz tüm kişisel bilgileri gizli tutmak için, gerekli tüm önlemler alınmıştır. Nestle olarak her zaman, kişisel bilgilerin gizliliği ve verilerin güvenliği ile ilgili yerel yasalara uygun hareket etmekteyiz.

Bu Gizlilik Politikası, Nestle'nin internet ve diğer elektronik iletişim ağlarını kullanarak edindiği bilgilerde kullanılan Veri İşleme Uygulamaları'nı anlatır.

Öncelikle, Veri Kontrolörü'nün (Bu terimle ilgili bilgi için 18. Soruya bakınız) Nestle olduğunu belirtmek isteriz. Bu temel olarak; verilerin sorumluluğu Nestle'ye ait olduğu anlamına gelir. Bu 'Gizlilik Bildirgesi'nde belirtilen ilkeler, Nestle Grubu içindeki tüm Veri Kontrolörleri için geçerlidir.

Kendi kendimize, Nestle'ye gönderdiğiniz bilgiler hakkında, sizin de cevaplanmasını beklediğinizi düşündüğümüz bazı sorular sorduk. Bu soruların cevapları, sizleri kişisel bilgileriniz ile ilgili haklarınız ve Nestle'nin bunları korumak için aldığı önlemlerle hakkında bilgilendirecektir. Bu bilgileri yararlı bulacağınıza inanıyoruz.

Kişisel bilgiler veya bu dökümandaki bilgiler ile ilgili soru veya önerileriniz için Nestle Türkiye ile ücretsiz danışma hattı (0800 211 0218) ya da 5. Sorudaki adresler kanalıyla iletişime geçebilirsiniz.

DİKKAT!

Bu Gizlilik Bildirgesi'ni, bir tek sorunuz için tüm metni okumanız gerekmeyecek şekilde hazırladık. Eğer isterseniz diğer konularla ilgili detaylı açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

1. Nestle bu web sitesi aracılığıyla hangi kişisel bilgileri, nasıl topluyor?

Biz sadece, sizin vermek istediğiniz veya size hizmet sunabilmek ya da hizmetimizi iyileştirmek için gerekli olan bilgileri topluyoruz. İsim, adres ve e-posta adresiniz gibi doğrudan kişisel bilgilerinizin yanı sıra; kurabiyeler, bağlantı ve sistem bilgileri gibi dolaylı bilgileri de topluyoruz.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak, yarışma ve araştırmalarımıza katılmak, veya sadece ilginizi çeken, heyecan verici Nestle gelişmelerinden haberdar olmak için, bize e-posta adresinizi, adınızı, telefon numaranızı, vb vermek isteyebilirsiniz.

Ya da Nestle'de kariyer yapmak amacıyla uygun, pozisyonlara başvurmak için özgeçmişinizi kariyer sitelerimize yollayabilirsiniz.

Nestlé'nin, kişisel bilgilerinizi gizli ve güvende tutmak için gerekli tüm önlemleri aldığına güvenebilirsiniz.

2. Nestle kişisel bilgilerinizi nasıl güvende tutuyor?

Nestlé, kişisel bilgilerinizi gizli ve güvende tutmak için gerekli tüm önlemleri almıştır. Sadece yetkili Nestle Grup çalışanları, Nestle dışındaki üçüncü partilerin (mesela servis sağlayıcımızın) veya iş ortaklarımızın yetkili çalışanları bu bilgilere ulaşabilir. Tüm Nestle çalışanları Nestle Grubu Gizlilik İlkelerine bağlı kalmak zorundadır ve üçüncü partilerin yetkilileri de NestlE'nin Gizlilik Anlaşmalarını imzalamışlardır. Nestle güvenli bir bilgi teknolojisi ortamına sahiptir ve yetkili olmayanların erişimini (mesela korsanlığı) engellemek için gerekli tüm önlemleri almıştır.

Lütfen 4. Soruya bakınız -Nestlé, kişisel bilgilerinizi hangi sebeplerle, kimlerle paylaşır?

3. Nestle, kişisel bilgilerinizi ne gibi amaçlarla kullanıyor?

Kişisel bilgileriniz, siz ne amaçla verdiyseniz onun için kullanılacaktır. Ayrıca bu bilgiler (yönetim, destek ve servis kalitesiyle ilgili geribildirimlerle ilgili olarak) servisimizi geliştirmek ve güvenlikle ilgili riskleri ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

4. Nestlé Grubu, kişisel bilgilerinizi hangi sebeplerle, kimlerle paylaşır?

Nestlé, hiçbir surette sizin onayınız olmadan kişisel bilgilerinizi, bunları pazarlama amacıyla kullanacak üçüncü partilere (şirket ya da kişi) vermez.

(i) E-posta ile pazarlama; (ii) Nestle'den sizinle doğrudan pazarlama için hiçbir şekilde iletişime geçMEMEsini isteme hakkınız; ve (iii) veritabanımızdan kişisel bilgilerinizi silme hakkınızla ilgili Nestle Politikası için lütfen 8. & 5. soruları inceleyiniz.

Nestlé, kişisel bilgilerinizi diğer Nestle Grup şirketleri ile paylaşabilir. Nestle ayrıca sadece aşağıda belirtilen sınırlı durumlarda:Grup dışındaki üçüncü partilerle de kişişel bilgilerinizi paylaşabilir.

-Kişişel bilgilerinizi sitemizi daha iyi yönetmemize destek olan üçüncü partilerle ( ör. internet servis sağlayıcımız) paylaşabiliriz. Bazı iş ortaklarımız sizin siteye ulaştığınız ülkeden farklı bir ülkede olabilir. Ana web hosting servisi sağlayıcımız ABD'dedir. Lütfen 6. soruyu okuyunuz - "Kişisel bilgileriniz hangi ülkelere ve ne amaçla gönderilebilir?" bu üçüncü partiler, her zaman Nestle ile aynı seviyede bilgi güvenliği sağlamak zorundadır ve gerekli durumlarda yapılan yasal anlaşmalar çerçevesinde kişisel bilgilerinizi gizli ve güvende tutmak ve sadece Nestle'nin belirlediği şekilde kullanmakla yükümlüdür.

- Yasal gereklilikler çerçevesinde talep edildiğinde; yasalara uygun davranabilmek için gerekli olduğunu düşündüğümüz durumlarda veya Nestle'nin, Nestle müşterilerinin ve toplumun haklarını korumak amacıyla kişisel bilgilerinizi devlet kurumlarına ve yasa uygulayıcılarına verebiliriz.

- Çok sınırlı durumlarda şu iki şart altında, kişisel bilgilerinizi, Nestle şirketlerinin potansiyel alıcılarına verebiliriz: (i) bilgilerin gizli ve güvende tutulacağına ilişkin bir anlaşma imzalandıysa; ve (ii) bu bilgiyi vermek yerel yasalara uygunsa.

5. Bize gönderdiğiniz kişisel bilgileri nasıl görebilir, kontrol edebilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz?

Websitemiz kanalıyla şirketimize vermiş olduğunuz tüm kişisel bilgileri herhangibir zamanda talep edebilirsiniz.

tuketici.hizmetleri@tr.nestle.com adresine e-posta atarak, PK 568 Şişli 34361 İstanbul adresine mektup yazarak veya 0800 211 0218numaralı ücretsiz telefondan arayarak kişisel bilgilerinizi sildirtebilir, düzelttirebilir veya gözden geçirtebilirsiniz.

6. Kişisel bilgileriniz hangi ülkelere ve ne amaçla gönderilebilir?

Nestlé global bir şirkettir ve bilgileriniz ülke sınırları dışına gidip gelebilir. Bilgileriniz, bulunduğunuz ülkedekinden farklı seviyede veri koruma yasaları bulunan bir ülkeye gönderilebilir. Ayrıca bilgileriniz Nestle Grubu'nun farklı şirketleri arasında da gidip gelebilir. Nestle bu transfer sırasında ve verilerin ulaştığı ülkede veri güvenliği için gerekli tüm önlemleri alır.

Bu sitenin size ulaşmasını sağlayan sunucu, sizin siteye ulaştığınız ülkede olmayabilir. Çoğu Nestle sitesinin ana web hosting sunucusu ABD'dedir. Bu sunucu, yüksek standartta koruma sağlayan bir gizlilik anlaşmasıyla bağlı olup sadece Nestle'nin direktifleri yönünde hareket eder ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için gerekli olan teknik önlemleri kesintisiz olarak uygular.

7. COOKIES/KURABIYELER ("İzleme Teknolojisi") - Nestle bu teknolojiyi nasıl ve neden kullanır?

Nestlé, ziyaretçilerin websitemizi nasıl kullandığını anlamak ve onların kişisel ihtiyacına uygun olarak geliştirmek amacıyla tarayıcı tipi, giriş sayfası ve işletim sistemi gibi kişisel bilgileri toplamak için bir "kurabiyeler" adlı izleme teknolojisini kullanır.

Nestlé, kurabiyelerden edinilen bilgileri kişisel olarak belirlenemeyecek şekilde saklar. Bu bilgiler hiçbir şekilde Nestle Grubu ve belirlenmiş üçüncü şahısların dışındaki kurum ya da kişilere verilmez. Sizin talep etmediğiniz bir iletişim için kullanılmaz.

Bilgisayarınızdaki kurabiyeler sizin adınızı değil, bilgisayarınızın IP adresini içerir. Siteyi kullanımınız sona erdiğinde Nestle artık kurabiyeler içindeki bilgilere ulaşamaz.

Lütfen bilgisayarınızın kurabiyelere izin verip vermediğine dikkat ediniz ve bilgisayarınızı tercih ettiğiniz şekilde ayarlayınız. Tarayıcınızı, kurabiye kabul etmeden önce sizi uyaracak şekilde ayarlayabilirsiniz, ya da doğrudan kurabiyeleri reddetmesini sağlayabilirsiniz ama bu durumda websitesinin tüm özelliklerini kullanamayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için tarayıcınızın "yardım" tuşuna basınız. Farklı yerlerde farklı bilgisayarlar kullanırken, kurabiye ayarlarının sizin istediğiniz gibi olduğunu kontrol etmeyi unutmayın. Bu siteyi ve diğer Nestle sitelerinin pek çok bölümünü kullanmak ya da ziyaret etmek için kurabiyeleri kabul etmek zorunda değilsiniz.

8. E-pazarlama - SPAM nedir ve Nestle'nin SPAM e-postalarla ilgili tutumu nedir?

SPAM, talebiniz dışında, reklam içeren e-postaların size gönderilmesidir. Nestle SPAM e-posta göndermez. Nestle şirket olarak bir anti-SPAM aracı kullanarak çalışanlarını bu postalardan korumaya çalışır. Kişilere talepleri dışında e-posta göndermek çoğu ülkede yasa dışıdır. Nestle e-posta adresiniz dahil hiçbir kişisel bilginizi siz yazılı olarak izin vermediğiniz sürece, doğrudan veya dolaylı pazarlama amaçları için kullanmaz.

Ayrıca Nestle, kişisel bilgilerinizi SPAM e-posta amacıyla kullanacak olan üçüncü parti şirketlere hiçbir şekilde vermez.

Nestlé websiteleri, size e-posta ile pazarlama bilgilerini alma imkanı sunar. Nestle tarafından gönderilen her e-posta, size bir daha benzer e-posta almama imkanı sunar.

Eğer herhangi bir sebeple, Nestle Grubu şirketlerinden birinden, bir SPAM e-posta aldığınızı düşünürseniz lütfen hemen bize haber verin. Adres için lütfen 5. Soruya bakınız.

9. Nestle kişisel bilgilerinizi ne kadar süre ile saklar?

Nestlé, bu websitesi kanalıyla bize ulaştırdığınız kişisel bilgileri, Müşteri İlişkileri ya da benzer bir veritabanı içinde saklayabilir. Kişisel bilgileriniz, yasalara uygun bir şekilde, Nestle tarafından gerekli görüldüğü sürece veya sorununuz çözülene kadar veri tabanımızda tutulabilir. Buna göre, siz Nestle hizmetlerini veya websitesini kullanmayı bıraktıktan sonra bile bir süre bilgileriniz bizde kalabilir. Bu süre sonunda bilgileriniz Nestle Grubu sistemlerinden silinecektir.

Hatırlatmak isteriz ki, nestle olarak kişisel bilgilerinizi istediğimiz zaman silme hakkına sahibiz. Lütfen 5. Soruyu inceleyiniz - Bize gönderdiğiniz kişisel bilgilerinizi nasıl görebilir, kontrol edebilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz?

10. Çocukların websitemizi kullanmaları ve iletişime geçmeleri ile ilgili Nestle politikası nedir?

Nestlé olarak çocukların sanal dünyadaki mahremiyetlerini korumanın çok önemli olduğuna inanıyoruz ve ebeveynlerin çocukları ile birlikte internette zaman geçirmelerini ve onların neler yaptıklarını gözlemelerini destekliyoruz.

Nestlé olarak, çocuklara yönelik sitelerimiz dışında 13 yaş altı çocuklardan kişisel bilgi toplamıyoruz. Bu sitelerde çocuklara ait kişisel bilgiler çocukların mahremiyet hakları ile ilgili yerel yasalara ve düzenlemelere uygun bir şekilde toplanır. Ancak velinin veya vasinin, çocuğun kişisel bilgilerini vermesini kabul etmesi durumunda çocuktan sadece kayıt yaptırmak istediği program için gerekli olan kişisel bilgiler istenir.

Çocuklara özel websiteleri

18 yaş altı çocuklara özel not:

Eğer 18 yaşından küçükseniz, Nestle websitelerine kişisel bilgilerinizi vermeden ÖNCE velinize veya vasinize danışmanızı öneriyoruz. Bu bölümde anlamadığınız bir konu olursa velinizden yardım isteyiniz.

18 yaş altı çocuğu olan ebeveynlere özel not:

Nestlé olarak ebeveynlere ve velilere, düzenli olarak çocuklarının e-posta ve diğer çevrimiçi aktivitelerini gözlemelerini öneriyoruz.

Lütfen çocuğunuzun, izniniz olmadan, bize kişisel bilgilerini göndermediğinden emin olunuz. 18 yaş altı tüm ziyaretçilerimizden velilerinin e-posta adreslerini de vermeleri istenir. Böylece çocuğa gönderilmesi istenen e-postalar, velilerine de iletilir.

İstediğiniz zaman, çocuğunuzun bizdeki kişisel bilgilerini sanal olarak kontrol edebilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz. Ya da, bize ulaşarak, bilgileri silmemizi isteyebilirsiniz. Lütfen 5. Soruyu inceleyiniz - Bize gönderdiğiniz kişisel bilgilerinizi nasıl görebilir, kontrol edebilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz?

11. Nestle sitesinde Nestle ağı dışındaki websitelerine bağlantı veriliyormu? Bu bağlantılar sırasında kişisel bilgilerime ne olur?

Nestlé, sitelerinde Nestle ile ilgili ilginç bilgileri inceleme imkanı sağlamak amacıyla Nestle Grubu dışındaki websitelerine bağlantılar verebilir. Nestle Grubu içinde olmayan üçüncü partilere ait bu websiteleri kontrolümüz dışındadır ve bu Gizlilik Politikası'nın kapsamında değildir. Bu bağlantıları kullanarak diğer websitelerine girmeniz halinde, o sitelerin yöneticileri kişisel bilgilerinizi toplayabilir. Lütfen kişisel bilgilerinizi vermeden önce, üçüncü partiye ait sitedeki gizlilik sözleşmesini inceleyin ve yeterli olduğundan emin olun. Nestle, mümkün olduğunca bağlantı verdiği sitelerin, kendi sitelerindekine eşdeğer gizlilik ve güvenlik önlemlerine sahip olmasına özen gösterir. Ancak yine de yasal olarak veya başka bir şekilde bu sitelerdeki aktivitelerden, gizlilik politikalarından veya güvenlik seviyesinden sorumlu tutulamaz.

12. Bir Nestle web sayfasını başka birine e-posta ile gönderdiğimde kişisel bilgilerime ne olur?

Bazı websitelerimizde, sayfaları bir e-posta adresine gönderme imkanı sunulmaktadır. Bu özelliğn kullanılabilmesi için, sizin ve/veya sayfayı gönderdiğiniz kişinin e-posta adres bilgisini almamız gerekmektedir. Bu amaçla edinilen e-posta adresleri, sizin yapmak istediğiniz işlem dışındaki herhangi bir işlem için kullanılmaz; işleminiz tamamlanmasını takiben sistemden silinir.

13. Bu site üzerinden, bir Nestle anketine katılmam halinde kişisel bilgilerime ne olur?

Nestlé zaman zaman site ziyaretçilerinden bir anketi cevaplamalarını isteyebilir. Anketler genellikle site içeriği, ürünler veya ürün kategorileri ile ilgilidir. Bu anketlerde yaş, yaş aralığı, cinsiyet ve benzeri, kişisel olarak ayrıştırılamayacak bilgiler istenebilir. Nestle, anketin amacı gereği kurabiyelerden alınan bilgileri vermiş olduğunuz kişisel olarak ayrıştırılamayan cevaplarla birlikte kullanabilir. Toplanan bu bilgiler, daha önceden vermiş olduğunuz bilgilerle ilişkilendirilmez. Anket ve araştırmalar için toplanan kişisel bilgiler sadece şirket içi kullanım içindir, ama toplu sonuçlar,-kişisel olarak ayrıştırılamayacak bilgiler olarak-üçüncü partilerlede paylaşılabilir.

14. "Bir seferlik kayıt" nedir?

Kayıt sürecini kolaylaştırmak için, birçok Nestle sitesi tarafından "bir-seferlik kayıt" sistemi kullanılır. Bu araç sayesinde, bir Nestle sitesine kayıt olurken sunduğunuz bilgiler, başka bir Nestle sitesine kayıt olurken de kullanılabilir. Bu durumda da kişisel bilgileriniz koruma altındadır ve açık izniniz olmadan hiçbir e-posta listesine eklenmezsiniz.

15. Nestle bu Gizlilik Bildirgesi'ndeki koşulları değiştirebilir mi?

Nestlé, zaman zaman bu Gizlilik Bildirgesi'nde değişiklikler ve düzeltmeler yapabilir. Lütfen bu sözleşmeyi düzenli olarak gözden geçirin ve sizi nasıl etkileyebileceğini inceleyin.

16. Nestle websiteleri ile ilgili haklarım ve sorumluluklarım hakkında daha fazla yasal bilgi almak için nereye başvurabilirim?

Nestlé İsviçre merkezli bir şirket olduğu için Nestle websiteleri İsviçre kanunlarına ve yerel kanunlara tabidir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen http://www.nestle.com/Footer/Copyright/Copyright.htm sayfasına başvurunuz.

17. Kişisel bilgilerimle ilgili başka sorularım için, Nestle'ye ulaşabileceğim adresler nelerdir?

e-posta adresimiz: tuketici.hizmetleri@tr.nestle.com yazışma adresimiz: PK 568 Şişli 34361 İstanbul ücretsiz arayabileceğiniz telefon numaramız: 0800 211 0218

18. Bu Gizlilik Bildirgesi'nde hangi yasal terimler kullanılmıştır?

Kişisel Bilgi (Kişisel Veri): Gerçek bir kişi olarak sizinle ilişkilendirilebilen ve doğrudan ya da dolaylı olarak kimliğinizi ifşa eden herhangi bir bilgi. Websitelerine veridiğiniz e-posta adresiniz bu sınıfa girer.

Kişisel Bilginin İşlenmesi: Kişisel bilgileriniz üzerinde yapılan, otomatik veya manuel her türlü işleme denir. Toplamak, kayıt etmek, düzenlemek, depolamak, kullanmak, silmek veya tahrip etmek bu işlemlere örnektir. (yani bize verdiğiniz kişisel bilgilere Nestle'nin uyguladığı tüm işlemler).

Veri Kontrolörü: Kişisel bilgilerinizin nasıl ve ne için kullanılabileceğini, işlenebileceğini belirleyen organizasyon. (mesela bu websitesini işleten ve kişisel bilgilerinizi toplayan Nestle şirketi, burada Nestle Türkiye)

Üçüncü Parti : Bu bildirgede, Nestle Grubu'nun doğrudan veya dolaylı sahipliği sayesinde kontrolü altında olmayan herhangi bir şirket.

"Nestlé" ve "Nestlé Grubu": Bu bildirgede Nestle S.A. ve onun alt şirketleri (yani Nestle S.A.'nın doğrudan veya dolaylı sahipliği sayesinde kontrolünde olan şirketler)

19. ÖNEMLİ - Neden bu Gizlilik Bildirgesi'ndeki koşulları kabul etmem gerekiyor?

Nestlé, kişisel bilgilerinizi toplamak ve işlemek için interneti kullanan global bir şirkettir. Doğal olarak bu, kişisel bilgilerinizin ülkelerarası transferini de içerir.

Bu Gizlilik Bildirgesi, bu siteyi kullanıp kullanmama ve kişisel bilgilerinizi Nestle'ye gönderip göndermeme kararını bilinçli olarak verebilmeniz için gerekli tüm bilgileri kolayca ulaşabileceğiniz şekilde sunmaktadır. Sonuç olarak, bu siteyi ziyaret ederek ve elektronik iletişime geçerek, dolaylı kişisel bilgilerinizi (kurabiyeler, bağlantı ve sistem bilgisi) işlememizi kabul ettiğinizi bildirmiş oluyorsunuz.

Eğer Nestle'nin size belirli bir hizmet (yarışma, haber bülteni, ürün özellikleri gibi) sağlamasını istiyorsanız, doğrudan kişisel bilgilerinize de (isim, adres, e-posta gibi) ihtiyacımız olacaktır. Bu durumda Nestle sizden açık izin alarak, sadece istediğiniz işlem için kişisel bilgilerinizi işler.

Gizlilik Bildirgemizle ilgili bir sorunuz olması halinde bize 5. Soruda belirtilen adreslerden ulaşabilirsiniz.

VEVEY, February 2013

Copyright © Société des Produits Nestle S.A. 2013