• Sevgili Anneler,

  Yaz mevsiminin yaklaştığı bu günlerin, sağlık için çok önemli bir vitaminin sentezinde daha çok etkili olduğunu biliyor musunuz? Hem kemik ve diş gelişimi hem de kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisi olan güneş vitamini de diyebileceğimiz, D vitamini...

  Yağda eriyen vitaminlerden biri olan D vitamininin büyük kısmı güneş ışınları etkisi ile deride  sentezlenebilse de çocukluk çağından itibaren D vitamini yetersizliği sıklıkla görülmektedir. Özellikle güneş ışığını doğrudan alamayan kişilerde, hızlı büyüyen çocuklarda, az güneş alan ülkelerde D vitamini eksikliği çok yaygın.  Deride D vitaminin sentezinin sağlanması için, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde, 15-20 dk kadar bir süreyle, güneş yağı sürmeden, cam arkasında olmadan, mümkün olduğunca vücudun güneşle buluşmasına izin vermek gerekiyor.

  D vitamininin vücuttaki  en önemli görevi, kalsiyumun kemiklere taşınmasını ve yerleşmesini sağlamak. Bu nedenle D vitamini eksikliğinde özellikle çocuklarda, çocukluk çağı raşitizmi (rikets) görülüyor. Raşitizmde, çocuklarda  yürümede ve diş çıkarmada gecikme, kafatası kemiklerinin yumuşaklığı ve kemiklerde şekil bozukluğu, el bileklerinde genişleme, sık enfeksiyonlara yakalanma, baş terlemesi gibi durumlar görülüyor. 

  D vitamininin kemik ve diş sağlığını geliştirici etkilerinin yanı sıra, bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine bağlı olarak çeşitli kronik hastalıklara karşı koruyucu olabildiği de araştırmalarda gösteriliyor. D vitaminin hem kemik sağlığı hem de diğer olumlu etkilerini düşünürsek, sağlık açısından çok önemli ve gerekli olduğu bir gerçek. 

  D vitamini malesef besinlerde çok yaygın bulunmuyor. Beslenmemizde balık yağı/ yağlı balık , yumurta sarısı ve D vitamini ile zenginleştirilmiş besinler D vitamini alımına katkıda bulunuyor.

  Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre beslenmemizde D vitaminini yeterli miktarda almıyoruz. Ülkemizde 6-14 yaş grubu çocuklarda, D vitamini alımı, ortalama 1,1 mcg olup, ne yazık ki günlük alınması önerilen 5 mcg.ın çok altında.

  Bu durumda, anneler olarak sizlere düşen görev, çocuklarınızın beslenmesinde D vitamini ve kalsiyumdan zengin besinleri bulundurmak ve güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanmaktır. D vitaminiyle zenginleştirilmiş besinler, çocuğunuzun D vitamini alımına katkıda bulunarak size yardımcı olabilir.  Haydi, çocuğunuzla birlikte sütünüzü içip, parka gidin, hem güneşin hem de oyunun tadını çıkartarak kemiklerinizi güçlendirin, sağlığınızı koruyun!

  Bilmenizde Fayda Var
  Sevgili anneler, D vitamini kaynağı olan Nesquik ürünlerine çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenmesinde gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz. Nesquik Opti-Start ile hazırlanmış 1 bardak (250 ml) süt, çocuğunuzun günlük alması önerilen D vitamininin %42'sini, 1 porsiyon Nesquik Tam Tahıllı Kahvaltılık Gevrek ise yaklaşık beşte birini sağlar.

 • Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu Açıklıyor