• Sütün çocukların beslenmesindeki yeri tartışılmaz. Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için günde 2 bardak süt içmeleri öneriliyor fakat anneler bilirler, bu her zaman o kadar da kolay olmuyor. Çocukların bir kısmı süt içmeyi tamamen reddederken, büyük bir bölümü de önerilen günde 2 bardak sütü ancak haftada 2 bardak kadar içiyor.

  Çocuklarımızın sağlıklı büyüme ve gelişme sürecini tamamlayabilmesi için süt gibi temel besinlerin, vitamin ve minerallerin önemi çok büyük. Bu yüzden de besleyici, besin değeri yüksek besinler arayışındayız. Besin değerinin yüksek olması, besinin sadece enerji değil aynı zamanda vitaminler, mineraller gibi faydalı besin öğeleri içermesi anlamına geliyor.

  İşte tüm bunları göz önüne alarak sizlere çocuğunuzla aranızdaki süt savaşını tatlıya bağlayacak, besin değerine sahip bir çözüm öneriyorum: Nesquik OPTI-START.

  Nesquik OPTI-START sütte doğal olarak bulunan vitamin ve minerallere ek olarak demir, çinko, magnezyum mineralleri ve D, C, B1 vitaminleri ile sütün faydalarını destekler. Böylece hem sütte olmayan vitamin ve mineralleri eklemiş, hem çocuklarınızın süt içme alışkanlığı kazanmasını sağlamış olursunuz.

  Nesquik OPTI-START sütte bulunan, kemik ve diş gelişimi için önemli olan kalsiyum mineralinin emilmesine ve kemiklere yerleşmesine yardımcı olan D vitamini için iyi bir kaynaktır. D vitamini güneş vitaminidir. Özellikle diş ve kemik gelişimi için çok önemli olduğunu bildiğimiz bu vitamin aslında bu faydasının çok ötesinde kronik hastalıklara karşı koruyucu rolüyle de hayatımızdaki önemini giderek arttırmaktadır. Güneş sayesinde vücudumuz D vitamini üretiyor olsa da , aslında en fazla eksikliği görülen vitaminlerden biridir. Yapılan araştırmalar her 10 kişiden 8'inde D vitamini eksikliği görüldüğünü söylerken maalesef D vitamini için besin kaynakları da oldukça sınırlıdır.

  Yağlı balıklar, D vitamini için iyi kaynaklardır. Günde iki bardak süt, 3'er tatlı kaşığı Nesquik ile hazırlandığında günlük D vitamini ihtiyacının %84'ünü karşılar.

  Nesquik OPTI-START içerisindeki B1 vitamini, çinko ve demir minerali çocuğunuzun bilişsel fonksiyonlarını ve enerji metabolizmasını destekler. C vitamini büyüme sürecindeki çocukların bağışıklık sistemini destekleyen bir vitamindir ve demirin vücutta daha iyi kullanılmasına yardımcı olur.

  Nesquik OPTI-START içerisinde bulunan mineraller, sütün içerdiği minerallerin faydalarını desteklemesi,  büyüme ve gelişmeye katkı sağlaması için özenle seçilmiştir. Nesquik çocuğunuzun ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilmiştir. Örneğin yetişkinler için belirlenen şeker limiti 50g'ken çocuklarda bu değer 42g'a düşer. Bu da çocuklar için uygulanan şeker kriterinin Nesquik markalı ürünlerde, yetişkin ürünlerine kıyasla daha sıkı olduğu anlamına gelir. Benzer şekilde tuz, yağ, enerji önerileri de çocuklarda daha düşüktür. İçerisinde koruyucu katkı maddesi yoktur. Günde 2 bardak Nesquik ile hazırlanan süt ile çocuklar günlük belirlenmiş şeker limitinin yarısına ulaşmazken, vitamin ve mineral ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılayabilirler.

  Biz annelerin, çocuklarımız için seçtiğimiz ürünlerin içeriğini daha dikkatli incelememiz ve onlara besleyici seçenekler sunmamız gerekir. Nesquik OPTİ-START ile çocuğunuz sütü severek içerken siz de besleyici bir seçenek sunmanın rahatlığını yaşarsınız.

 • Merhaba Sevgili Anneler,

  Bugün çocuklarımızın beslenmesindeki önemini çok iyi bildiğimiz iki mineralin ilişkisinden bahsedeceğim; kalsiyum ve demir.

  Bu iki mineralin gelişim ve sağlık üzerindeki önemi çok büyüktür.Kalsiyum çocuklukta sağlıklı diş ve kemik gelişimini sağlarken, 30 yaşına kadar kemiklerin mineral yoğunluğunu arttırmak için görev yapar. 30 yaşından sonra vücudun artık yaşa bağlı olarak yıkıma geçmesi yani yaşlanmaya başlaması ile beraber ise günlük olarak kaybedilen kalsiyumun yerine konması ömür boyu dik durabilmek, osteoporoz denilen kemik erimesi sorunuyla karşılaşmamak için şarttır.

  Demir, oksijenin tüm hücrelere taşınması için hayati öneme sahip bir mineraldir. Eksikliğinde halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu görülür. Aslında çocuklarımızın okul başarısı için en önemli role sahip besin öğelerinden biridir. Türk toplumunda hem de okul çağıdaki çocuklarımızın, hem de kadınların, %30-50'sinde demir eksikliğine bağlı anemi görülmektedir.

  Çocuklarımızın, pek çok besin öğesine ek olarak günlük demir ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak çok önemlidir. Genellikle süt ve süt ürünleri ile vücudumuza aldığımız kalsiyumun yine çok değerli bir mineral olan demir ile alımına ilişkin sıklıkla soruları sıklıkla duymaktayım. Demir eksikliği durumunda sıklıkla bu mineral takviye şeklinde alınmaktadır ve yüksek dozlarda alınan demir takviyesinin vücutta en yüksek oranlarda kullanılabilmesi için kalsiyum kaynağı ile veya kalsiyum içeren bir besinin hemen arkasından alınması önerilmez. Ancak unutmamak gerek ki bu durum sadece mineral takviyeleri için geçerlidir.

  Besinler doğal olarak kalsiyum ve demiri birada içerebilir, yeşil yapraklı sebzeler veya kurubaklagiller bu gruba güzel örneklerdir. Hatta etli yaprak sarma, peynirli omlet ve kurufasulye-ayran gibi günlük hayatımızda sıklıkla yer verdiğimiz yemeklerimiz de demir ve kalsiyumu birlikte içermektedir. Unutulmamalı ki besinlerde enerji veren besin öğelerinin ve vitamin, minerallerin haricinde aktif pek çok öğe de bulunmaktadır. Gıdalar yoluyla aldığımız kalsiyum ve demir birbirlerinin vücudumuzdaki işlevlerini etkilemez. Dolayısı ile demir ile zenginleştirilmiş besinlerin de kalsiyum kaynağı olan süt ve türevleri ile tüketmek beslenme açısından sakınca yaratmaz.

  Bilmenizde Fayda Var: Demir mineralinin emilimini arttırmak için menünüzde veya tercih ettiğiniz besinde C vitamini olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. C vitamini vücudumuzun demirden daha fazla yararlanmasına yardımcı olur.