• Çocuklarımızın Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirebiliriz?

  Kış mevsiminin geldiği bu aylarda çocuklarımızın hasta olması hepimizi tedirgin ediyor. Özellikle de okulların açılmasından sonra hastalık salgınlarının artmasına karşı çocuklarımızın doğal savunma kalkanlarının güçlü olması çok önemli. 

  Peki, çocuklarımızın bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için beslenmelerinde nelere dikkat etmeliyiz?

  - Beslenmelerini yeterli ve dengeli şekilde düzenleyin. Çocuklarımızın beslenmesini düzenlerken 4 temel besin grubundan yeterli miktarlarda tükettiklerine emin olun. Her gün süt ve ürünleri, et-kurubaklagil-yumurta, sebze-meyve ve tahıl gruplarından dengeli bir şekilde tüketmeleri büyüme ve gelişmeleri için gereken besin öğelerini almaları için çok önemli. Siz de çocuğunuzun gün içinde 2-3 su bardağı süt ve süt ürünleri, 4-5 porsiyon sebze-meyve, et, kurubaklagil veya yumurta grubundan 2 porsiyon ve tahıl grubundan ise 4-5 porsiyon tüketmelerini sağlayın.

  - Çocuklarımızın güne kahvaltı ile başlaması hem zihinsel hem de fiziksel performanslarını arttırır, onların daha enerjik ve aktif olmalarını sağlar. 4 besin grubundan hazırlanmış bir kahvaltıyla onların zinde başlamasını sağlayabilirsiniz. Kahvaltıda tam tahıllı besinleri de tercih etmeyi unutmayın.

  - Vitamin ve mineral deposu kış meyve ve sebzelerini beslenmelerinde yer vermeyi ihmal etmeyin. Gökkuşağı gibi farklı renklerde meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz. Elma, mandalina, portakal, ayva, nar, greyfurt, muz, havuç, bal kabağı, ıspanak, pırasa, brokoli, turp bu mevsimde tercih edebileceğiniz meyve ve sebzelerden. Eğer bu sebzeleri çocuğunuza yedirmekte zorlanıyorsanız, püre haline getirip çorbalara veya köftelere ekleyerek deneyebilirsiniz. Ayrıca farklı, eğlenceli sunumlarla da sebzeleri çocuklarınıza sevdirebilirsiniz.

  - Haftada 2 kez balığı beslenmenizin önemli bir parçası haline getirin.  Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek omega-3 alımını arttırmak için somon, alabalık gibi yağlı balıkları tercih edebilirsiniz.

  Beslenmelerinde dikkat edeceğimiz bu noktaların yanı sıra, çocuklarımızın düzenli fiziksel aktivite yapması da bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde çok etkili. Siz de onların keyif aldığı aktiviteleri, sporları yapmalarına izin verin.

  Çocukların bağışıklık sistemi üzerinde etkili diğer önemli etken de uyku düzeni. Düzensiz ve az uyuyan çocukların vücut direnci zayıfladığı için hastalıklara yakalanmaları daha kolay olabiliyor. Günde en az 8 saat uykunun onların doğal savunma kalkanlarını güçlendirdiğini unutmayın ve akşam en geç 22.00'de onlara iyi geceler öpücüğünüzü verin..

  Doğal savunma kalkanınızın güçlü olduğu sağlıklı günler dilerim

  Bilmenizde fayda var

  Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenmesinin önemli bir parçası olan sütü çocuğunuza sevdirmede Nesquik size yardımcı. Aynı zamanda Nesquik ürünleri çocuğunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller için de iyi bir kaynak.